Viscerální manipulace

Viscerální manipulace je osteopatická metoda používající velmi jemný, přesně cílený dotek se záměrem pozitivně ovlivnit dynamiku a tím celkovou vitalitu vnitřních orgánů.

Každý orgán by měl vykazovat jistou míru elasticity a pohyblivosti. A to jak ve smyslu pohybu uvnitř orgánu samotného (vlastní vitalita), tak ve smyslu pohybu ve svých osách v rámci adaptace na dechový rytmus a pohybu v rámci reakce na pohyb těla. Dobrá stlačitelnost znamená dobré prokrvení, výživu a ekologii. A stejně jako žádný kloub neexistuje sám pro sebe, ale je integrován, i vnitřní orgány jsou mezi sebou vzájemně propojené, ovlivňují se, komunikují mezi sebou a se všemi dalšími systémy těla. Komunikační sítí je pojivová tkáň, tzv. fasciální síť. Fascie orgány obalují, zajišťují jejich tvar, poskytují jim vnější oporu, ukotvení, spojení s okolím. Obsahují velké množství receptorů a jsou schopné nést informace rychlostí šíření zvuku ve vodě. Fascie uspořádává vše na své místo a dává tak řád tělesné struktuře. Viscerální manipulace je tedy celostní přístup. Oslovuje všechny tělesné systémy, respektuje skrytou moudrost těla a snaží se ji podpořit ve schopnosti úzdravy.

Je to jeden z možných způsobů oslovení gynekologických a urologických obtíží (ošetření závěsného aparátu dělohy, vaječníků, vejcovodů, močového měchýře, uvolnění napětí břišní stěny, podbřišku, pánevního dna). Samozřejmě je přínosem u řady dalších: potíže trávicího traktu (nadýmání, chronická zácpa, pálení žáhy…), potíže dechové (např. ovlivnění nedostatečné pohyblivosti bránice), posttraumatické stavy (akumulace brzdných sil nárazu v pojivových tkáních), pooperační stavy a péče o jizvu, potíže pohybového aparátu (vertebro-viscerální vztahy, nejasnost původu obtíží).