Chronická nepohoda

Někdy člověka nepostihl žádný zásadní úraz, netrpí žádnou prokazatelnou nemocí, a přesto se ve svém těle necítí dobře. Hledá odpovědi, ale všechny lékařské zprávy o jeho zdravotním stavu obsahují slova typu: "bez patologického nálezu", "…vzhledem k věku…", "v normě". Když se takový člověk dostaví na klasickou rehabilitaci, fyzioterapeut se obvykle nemá čeho chytit. Snaží se, zkouší různé způsoby. Pacient se většinou také snaží, ale na žádný z nabídnutých postupů nereaguje adekvátně. Patová situace pro oba zúčastněné.

Úspěšná fyzioterapie je svým způsobem alchymie. Musí si takzvaně sednout všechny tři komponenty: terapeut, pacient a zvolená metodika. Nadšený terapeut s rezignovaným pacientem nepohne. Zoufalý pacient u vyhořelého terapeuta řešení nenajde. A sebelepší metoda, byť v rukou dokonalého terapeuta, nedávající pacientovi smysl, nefunguje. Někdy závěr: "to máte asi od zad" skutečně nedává logiku. Někdy je to o velkém hledání. O zkoušení. O trpělivosti. O důvěře. A někdy jsou věci mnohem jednodušší, než se může zdát.

Možná tím chybějícím, dosud nevyzkoušeným přístupem může ve Vašem případě být viscerální manipulace nebo manuální artikulace anebo prostá práce s dechem.